2023 Top 10+ Các Loại DHA Tốt Nhất Cho Bé Giúp Tăng Cường Sức Đề Kháng

Rate this post

Dihet se DHA është një nga përbërësit e lëndës gri në strukturën e membranave të qelizave nervore, e cila luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin dhe përfundimin e funksionit të syve dhe zhvillimit të trurit tek fëmijët. Artikulli do t’ju japë majën Llojet më të mira të DHA për foshnjat në mënyrë që nënat të mund të zgjedhin të blejnë llojin e duhur të DHA për fëmijën e tyre. Le ta zbulojmë së bashku.

Çfarë është DHA?

DHA (Acidi Docosahexaenoic) është një acid yndyror që i përket grupit të acideve yndyrore Omega-3. DHA është thelbësore sepse është një komponent kryesor strukturor i trurit të njeriut, korteksit cerebral, lëkurës dhe retinës. DHA është një acid yndyror që trupi nuk mund ta sintetizojë vetë. Prandaj, prindërit duhet të plotësojnë DHA për fëmijët nga ushqimi; ose ilaç për foshnjat e lindura para kohe, foshnjat me peshë të ulët të lindjes.

Përfitimet e DHA për fëmijët

DHA është thelbësore për zhvillimin e një fëmije:

 • Përmirëson shikimin: DHA ndihmon në përmirësimin e syve të thatë dhe sëmundjeve të syve si tek fëmijët ashtu edhe tek të rriturit.
 • Rreziku i reduktuar i sëmundjeve kardiovaskulare: DHA është treguar se përmirëson shëndetin e zemrës. DHA gjithashtu ndihmon në reduktimin e triglicerideve; Rrit kolesterolin e mirë në trup.
 • Luftoni sëmundjet inflamatore: Plotësimi adekuat i DHA do t’i ndihmojë fëmijët të parandalojnë sëmundjet inflamatore pasi të rriten. Foshnjat gjithashtu kanë imunitet më të lartë nëse trupi ka mjaftueshëm DHA.
 • Shkalla e reduktuar e çrregullimit të hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes (ADHD): ADHD është një çrregullim mendor që e bën të vështirë për fëmijët t’i kushtojnë vëmendje; hiperaktivitet; impulsive dhe impulsive. Fëmijët me ADHD shpesh kanë nivele më të ulëta të DHA në gjakun e tyre. Prandaj, fëmijët kanë nevojë për mjaftueshëm DHA për të pasur gjak të mjaftueshëm për të ushqyer trurin.
 • Përmirësimi kognitiv dhe i sjelljes: Sipas studimit “Marrëdhënia ndërmjet Acidit Docosahexaenoic (DHA) dhe Learning and Behavior in Healthy Children” kryer në vitin 2013 nga Connye N. Kuratko, Erin Cernkovich Barrett, Edward B. Nelson dhe Salem Norman. Rezultatet e hulumtimit tregojnë se fëmijët që pajisen me mjaftueshëm DHA do të kenë performancë më të mirë akademike; Gjithashtu është përmirësuar ndjeshëm edhe kuptimi i të lexuarit.

Nga ana tjetër, roli i DHA është gjithashtu shumë i rëndësishëm sepse nëse foshnjat dhe fëmijët e vegjël u mungon DHA, ata mund të kenë çrregullim të hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes; fibrozë cistike, depresion; rënie njohëse dhe rreziku i sëmundjes së Alzheimerit në pleqëri.

Prandaj, për të qenë në gjendje të plotësoni në kohë sasinë e duhur të DHA për fëmijët, si dhe në kohën e duhur, ju lutemi referojuni informacionit se kur duhet të plotësoni DHA për fëmijët në: https://fitobimbi.vn/cham-soc-tre/DHA/uong-DHA-vao-thoi-diem-nao-trong-ngay/

Sintetizoni llojet më të mira të DHA për zhvillimin e foshnjës

Fitobimbi Omega Junior

Fitobimbi Omega Junior, shkurtuar si Omega Junior, është një shurup shtesë DHA që i përket skuadrës Fitobimbi – Shurup bimor i standardizuar evropian për të ndihmuar në mbrojtjen dhe kujdesin për shëndetin e plotë të foshnjës tuaj.

Tham Khảo Thêm:  2023 Tranh tô màu hoa

Omega Junior është një produkt i hulumtuar dhe prodhuar nga Pharmalife Research – një kompani lider në fushën e teknologjisë farmaceutike evropiane me më shumë se 20 vjet përvojë në aplikimin e shkencës dhe teknologjisë në kërkimet natyrore bimore.
Omega Junior është një suplement bimor DHA i importuar në shishe të tëra nga Italia, i shpërndarë ekskluzivisht nga Delap Pharmaceutical Joint Stock Company dhe përgjegjës për cilësinë e produktit në Vietnam.

 • Suplement me acide yndyrore të pangopura Omega-3, Omega-6 nga bimët.
 • Mbështetje për forcimin e imunitetit, krijimin e rezistencës së mirë, reduktimin e sëmundjeve të vogla për fëmijët.
 • Ndihmoni në zhvillimin e shikimit të fëmijëve, zvogëloni rrezikun e syve të thatë, lodhjes së syve, degjenerimit makular …
 • Mbështetni zhvillimin intelektual të fëmijëve të vegjël, përmirësoni indeksin e inteligjencës.
 • Rritni aftësinë për t’u përqendruar, kujtuar, përmirësuar reflekset e shpejta.
 • Ndihmojini fëmijët të jenë të zgjuar, vigjilentë, vëzhgues të mirë. Parandalimi dhe përmirësimi i çrregullimit të hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes i zakonshëm tek fëmijët e vegjël.

Nature’s Way Kids Smart Drops DHA

Nature’s Way Kids Smart Drops DHA është një produkt i markës Nature’s Way – marka numër 1 e produkteve për fëmijë në Australi. Ky është një produkt i përshtatshëm me pika për foshnjat. Ky është një produkt që ndihmon në forcimin e sistemit imunitar të fëmijëve për t’i bërë ata më të zgjuar dhe më të shëndetshëm.

Nature’s Way është marka më prestigjioze e Australisë, e themeluar në vitin 1943 nga një familje me vizion për të prodhuar produkte me cilësi të lartë për të ndihmuar Australianët të bëjnë jetë më të shëndetshme dhe më të lumtur.

Në vitin 2000, Nature’s Way u ble nga Pharmacare Group – grupi kryesor farmaceutik në Australi, që atëherë Nature’s Way është bërë marka më inovative dhe me rritjen më të shpejtë të vitaminës. Aktualisht, Nature’s Way ka lançuar më shumë se 200 produkte të përshtatshme për të gjitha moshat. Në të njëjtën kohë, produktet e Nature’s Way shpërndahen në më shumë se 100 vende të ndryshme në mbarë botën.

 • Promovoni zhvillimin gjithëpërfshirës të trurit dhe sistemit nervor tek fëmijët e vegjël.
 • Mbështet inteligjencën, njohjen, përqendrimin dhe kujtesën.
 • Përmirësoni shëndetin e shikimit, për sy të shëndetshëm të shndritshëm.
 • Rritni imunitetin, zvogëloni rrezikun e alergjive tek fëmijët.

Nature’s Way Kids Smart Omega–3 Fish Oil Trio

Duke vazhduar të jetë një shtesë DHA nën markën Nature’s Way, ajo është me të vërtetë marka numër 1 e produkteve për fëmijë në Australi. Produktet e Nature’s Way mbështeten dhe besohen gjithmonë nga miqtë ndërkombëtarë.

Tabletat e përtypshme Nature’s Way Kids Smart Omega 3 Fish Oil Trio janë nxjerrë nga vaji 100% natyral i peshkut dhe përmbajnë të gjithë lëndët ushqyese të nevojshme për fëmijët, mbështesin zhvillimin e trurit, parandalojnë manifestimet e ngjashme. çrregullime të sjelljes, duke ndihmuar për t’u bërë më të shkathët dhe duke ndihmuar fëmijët të zhvillohen në mënyrë gjithëpërfshirëse.

Omega 3 Për Fëmijë Ari i Natyrës

Omega 3 For Kids Nature’s Gold prodhohet në formën e xhelit të butë, duke ndihmuar në plotësimin e acideve yndyrore omega-3, EPA dhe DHA jashtëzakonisht të mira për shëndetin dhe zhvillimin e fëmijëve të vegjël. Përveç kësaj, vitamina D3 (190-250 IU) shtohet gjithashtu për të ndihmuar në forcimin e dhëmbëve dhe kockave, zhvillimin e lartësisë më të mirë.

Nature’s Gold Omega 3 është prodhuar duke përdorur teknologji moderne, të avancuar që plotëson standardet strikte të cilësisë. Produkti përdoret me krenari nga miliona klientë në mbarë botën.

 • EPA ndihmon në ruajtjen e shëndetit, forcimin e rezistencës, parandalimin e sëmundjeve.
 • DHA ndihmon në forcimin e trurit për të zhvilluar kujtesën e përsosur.
 • Omega 3 është e mirë për zemrën dhe ndihmon në sigurimin e indeve të retinës për sytë, lufton lodhjen e syve, sytë e thatë, ndihmon në ndriçimin e syve, tek fëmijët që rriten ngadalë për shkak të ekspozimit të madh ndaj dritës natyrale të diellit.
 • Vitamina D3 ndihmon fëmijët të thithin kalciumin për të zhvilluar gjatësi më të mirë.
Tham Khảo Thêm:  Bước cơ bản để bắt đầu học kinh doanh cho người mới

Fillimi i jetës së fëmijës

Childlife HeadStart ofron Omega-3 dhe DHA nga vaji i pastër i mëlçisë së merlucit (merluci më i pastër në Norvegjinë Veriore) për të ndihmuar në përmirësimin e shikimit, mbështetjen e zhvillimit të trurit, përmirësimin e kujtesës, aftësinë e të menduarit për fëmijët të zhvillohen plotësisht mendërisht dhe fizikisht.

Childlife HeadStart është një shtesë Omega 3 (DHA) për fëmijët nga marka ChildLife. Kjo është një markë shumë e famshme e specializuar në vitaminat e fëmijëve në SHBA e themeluar nga Dr. Murray Clarke – një psikolog pediatrik në klinikën e përgjithshme pediatrike dhe të ushqyerjes me më shumë se 20 vjet përvojë dhe ChildLife.

Produktet ChildLife janë bërë nga përbërës natyralë, me cilësi të lartë dhe nuk përmbajnë aditivë. Hulumtuar dhe prodhuar me një suplement vitaminash dhe lëndësh ushqyese të formuluar posaçërisht për foshnjat dhe fëmijët. Aktualisht, linjat e produkteve të ChildLife shiten në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe në shumë vende të botës.

Moller’s Tran

Ky është një nga produktet e famshme të markës Moller (Norvegji). Produkti Moller’s Tran – Vaji i mëlçisë së merlucit me shije limoni ka përdorime të ndryshme: mbështet zhvillimin e sistemit nervor, sy të shndritshëm, lëkurë të bukur, rritje të rezistencës dhe kundër plakjes së trupit.

Veçanërisht, me më shumë se 150 vjet përvojë në prodhimin dhe përpunimin e vajit të peshkut, Moller është bërë marka më e madhe e suplementeve ushqimore në Evropën Veriore dhe e dyta në botë për sa i përket vajit të mëlçisë së merlucit.

 • Suplement i vajit të mëlçisë së merlucit (DHA + EPA) dhe vitamina A dhe D për fëmijët 4 javë e lart, të rritur dhe të rritur.
 • E mirë për trurin, sytë, lëkurën.
 • Ndihmon në uljen e kolesterolit dhe triglicerideve.
 • Ndihmon në parandalimin e plakjes së trupit.

Kidz DHA Një vitaminë për jetën

Kidz DHA One është një lloj DHA, përbërësi kryesor i të cilit nxirret nga algat detare me pastërti të lartë për të ndihmuar në mbështetjen e zhvillimit të sistemit nervor, rritjen e shikimit dhe rritjen e rezistencës për fëmijët. Përveç kësaj, produkti ka një aromë portokalli të lehtë për t’u përdorur që e bën atë më të këndshëm për fëmijët.

Kidz DHA One Vitamins for Life është një produkt i markës Vitamins for Life – një markë me një histori prej më shumë se 20 vitesh themelimi dhe zhvillimi në SHBA. Aktualisht, është bërë një nga markat e famshme të produkteve të kujdesit shëndetësor në Shtetet e Bashkuara.

Duke zotëruar makineri moderne dhe një ekip ekspertësh kryesorë, produktet Vitamins for Life sigurojnë gjithmonë sigurinë dhe higjienën e produktit sipas rregulloreve strikte të FDA (Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA). Deri më sot, produktet Vitamins for Life janë shpërndarë në më shumë se 26 vende në të gjitha kontinentet.

Shurupi Doppelherz Kinder Omega 3

Shurupi Doppelherz Kinder Omega 3 është një produkt nën markën Doppelherz, që i përket grupit Queisser Pharma me një histori prej më shumë se 100 vitesh zhvillimi (Gjermani, që nga viti 1897). Sipas statistikave të Nielsen, Doppelherz është marka numër 1 në Gjermani për vitamina dhe minerale + produkte për gratë për shumë vite me radhë.

Tham Khảo Thêm:  Đề xuất lựa chọn sách giáo khoa Lớp 3 Chương trình Giáo dục phổ ...

Përmbajtja superiore e Omega-3 (veçanërisht DHA) mbështet zhvillimin e trurit dhe aftësinë njohëse, aftësinë për të lexuar të fëmijëve, e vërtetuar nga studimet se ka efekte pozitive tek fëmijët me çrregullim të hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes (ADHD). ADHD), mbështet përmirësimin e shikimit.

Shurupi Kinder Omega-3 i nxjerrë nga vaji i peshkut mund të kombinohet me një grup vitaminash të tretshme në ujë (vitaminë B, vitaminë C) të cilat janë të rralla në treg. Plotësoni 11 vitamina thelbësore për zhvillimin gjithëpërfshirës të fëmijëve.

 • Suplementet Omega-3 (DHA dhe EPA) dhe 11 vitamina (vitamina A, E, D, C dhe B) ndihmojnë:
 • Mbështet zhvillimin e trurit, ka një efekt pozitiv tek fëmijët me çrregullim të hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes (ADHD).
 • Mbështet përmirësimin e shikimit
 • Parandaloni mungesën e mikronutrientëve, forconi imunitetin.

Bioisland DHA për fëmijë

Bioisland DHA për fëmijë ka përbërësin kryesor DHA (100mg) të bërë nga algat Schizochytrium që përmban përmbajtjen më të bollshme Omega 3 në botë sot, e aftë për të forcuar sistemin imunitar, duke nxitur zhvillimin e gjithanshëm të fëmijëve. si fizikisht ashtu edhe mendërisht.

Vaji i peshkut BioIsland DHA për fëmijë është hulumtuar dhe prodhuar në një linjë moderne, të mbyllur me një formulë të sigurt dhe beninje. Prandaj, produkti mund të përdoret për një kohë të gjatë dhe pothuajse nuk shkakton acarim ose alergji. Për më tepër, produkti nuk ka erë peshku, i lehtë për t’u përdorur nga fëmijët.

 • Ndihmon në zhvillimin e trurit, shikimit, rritjen e imunitetit, zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve alergjike tek fëmijët.
 • Ndihmon për të përsosur shikimin e syrit sepse DHA përbën një përqindje shumë të lartë në retinë, e cila kontrollon aftësinë e syrit për të parë.
 • E domosdoshme për zhvillimin e trurit. Nëse ka mungesë të DHA gjatë zhvillimit, fëmija do të ketë një IQ të ulët.

Pediakid Omega 3

Pediakid Omega 3 dhe DHA është një suplement omega-3 nga marka Pediakid. Kjo është një markë që i përket grupit të famshëm francez Ineldea Laboratoires (që nga viti 2003), i specializuar në prodhimin e produkteve të kujdesit shëndetësor dhe ushqimeve funksionale për fëmijë si vitaminat për të ndihmuar foshnjat të hanë dhe të flenë mirë, të forcojnë imunitetin, të reduktojnë humbjen e peshës. stresi, dhimbje fyti…

Pediakid Omega 3 përmban acide yndyrore të pangopura të nxjerra nga natyra. Acidet yndyrore të pangopura që përmbajnë EPA, DPA, DHA janë të bollshme në trupin e peshkut të ftohtë të detit, arrave si kikirikët, susamin etj., të cilat janë shumë të sigurta për fëmijët.

Pediakid Omega 3 dhe DHA me përbërës të nxjerrë tërësisht nga vaji natyral i peshkut, sigurojnë standardet më strikte të cilësisë në procesin e prodhimit.

Këtu është maja Llojet më të mira të DHA për foshnjat Shpresojmë që përmes këtij artikulli të mund ta kuptoni më mirë rëndësinë e DHA për fëmijët, në mënyrë që të zgjidhni produktin më të mirë për përdorimin e fëmijës suaj.

Hy vọng răng bài viết 2023 Top 10+ Các Loại DHA Tốt Nhất Cho Bé Giúp Tăng Cường Sức Đề Kháng của Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá miễn phí tốc độ cao tốt nhất hiện nay có thể giúp ích cho bạn. Chúc bạn một ngày vui vẻ !

Related Posts

Bảo vệ, giữ gìn sự trong sáng tiếng Việt nhìn từ góc độ pháp lý …

Trong đường lối lãnh đạo đất nước, Đảng ta luôn coi trọng ngôn ngữ, gắn ngôn ngữ với lợi ích của quốc gia, quyền lợi dân tộc,…

Thông tư 10/2023/TT-BNV hướng dẫn thực hiện…

Toàn văn Thông tư 10/2023/TT-BNV ngày 26/6/2023 của Bộ Nội vụ hướng dẫn thực hiện mức lương cơ sở đối với các đối tượng hưởng lương, phụ…

7 quy tắc trong gia đình cha mẹ nên áp dụng để nuôi dạy con- KỸ NĂNG CẦN BIẾT

Đặt ra những quy tắc rõ ràng trong gia đình không chỉ cho phép trẻ lớn lên trong một môi trường lành mạnh mà còn giúp trẻ…

Từ 1/7, lương giáo viên tăng hơn 20%, bậc cao nhất 12 triệu đồng – KỸ NĂNG CẦN BIẾT

Sau khi tăng lương cơ sở, giáo viên tiểu học, trung học cơ sở, trung học phổ thông hạng 8 có hệ số lương cao nhất là…

Trường phái ngoại giao ‘phù hợp …

Trường phái “ngoại giao tre trúc” của Việt Nam phù hợp với mọi thời đại – đây là ý kiến ​​của phóng viên lão thành Khamvisan Keosouphan…

DẪN CHƯƠNG TRÌNH HỘI THI HÙNG BIỆN CẤP TRƯỜNG

Chờ đợi là một nghệ thuật. Mỗi chương trình sẽ có những đặc điểm và sắc thái riêng. Và đôi khi nó khiến chúng ta bối rối…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *