50 bài đồng dao hay giúp bé phát triển ngôn ngữ

Rate this post

Për fëmijët e vegjël, vjershat e çerdhes që nënat i përgjumin do t’i ndihmojnë ata të përmirësojnë gjumin, të zhvillojnë më shpejt trurin e tyre dhe të flasin më shpejt.

Këtu janë disa rima që mund t’u referoheni me fjali të thjeshta që janë të lehta për t’u mësuar përmendësh.

1. Prerje me gërshërë

Gërshërë për të prerë

Cili punëtor është mirë?

Gati për të ngrënë orizin e mbretit

Cili punëtor humbet?

Rreth ushqyerjes me gji.

2. Bong

Flluska është zhurma

Gati me zgjuarsi për të ndihmuar nënën të gatuajë orizin

Njerka ime shkon në treg në një rrugë të rrëshqitshme

Nga barra për të drejtuar shiun.

3. Boy Bom

Bom ka një tifoz

Pasaniku dëshiron të shkëmbejë tre lopë dhe nëntë buall

Mane tha: Mane nuk u martua me buall

Phu Ong dëshiron të ndryshojë pellgun e thellë të mustakëve

Mane tha: Mane nuk mori susam

Phu Ong dëshiron të shkëmbejë për një trap prej druri hekuri

Mane tha: Mane nuk mori një gjymtyrë

Pasaniku do të donte të ndryshonte zogun e breshkës

Mane tha: Mane nuk merr karrem

Phu Ong kërkoi një grusht oriz ngjitës, Bom buzëqeshi.

4. Bac Kim Thang

Bac Kim Thang: Ca, lang, kungull, …

Kolona mbi mahi është një mahi me tre kolona

Shitësi i naftës bie kur ecën nëpër urë

Shënim i shitur qëndroni si bretkocë e detajuar

Vajza i bie daulleve dhe i bie borisë

Magjistari fryn: Jam kurioz! për te.

5. Chi Chi është një teze yjesh

Çimri është një hallë yjesh

Flauti është ylli i zi

Flauti i zi jam me tu

Si është xhaxhai juaj

Ju jeni pelikani

Pelikani është një burrë yjor

Ylli është një zog

Çimri është…

6. Bo Bo është xhaxhi Chim Ri

Xhaxhai është zog

Çimri është një hallë yjesh

Flauti është ylli i zi

Flauti i zi jam me tu

Si është xhaxhai juaj

Ti je zogu xhaxha.

7. Duart e bukura

Një dorë e bukur

Duart e bukura

Tre duar të bukura

Pëlhurë e endur me dorë

Duart shpërndara perime

Duart e lëshojnë fjalinë

Prerje me dorë dru zjarri

Duart mbi male

Gërmues lumi

Rruajtja e duarve

Dërr therës me dorë

Majmuni kap me dorë

Elefantët kapin duart

Dora që thyen kamxhikun

Dora e tigrit.

8. Nu Na Nung

Ushqimi nervoz

Rrahni daullet dhe valëvitni flamujt

Hap një garë

Këmbët e kujt janë të pastra?

Taka rozë

Aspak i pistë

Hyni në bateri.

9. Milingona që ngjitet në degë

Një milingonë që ngjitet në një degë banja

Ngjitu në pemë për të dalë, ngjitu brenda

Një milingonë që ngjitet në një degë pjeshke

Ngjitja duhet të ngjitet brenda dhe jashtë.

10. Macja që ngjitet në pemën e Arekës

Macja që ngjitet në një palmë

E pyeti xhaxhain Rat

Miu shkon në treg larg

Bleni salcë peshku, blini kripë për përvjetorin e vdekjes së babait të maces.

11. Dhjetë gishtat

Dhjetë gishta

Gishti i lërimit

Uji që godet me gisht

Gisht krehër

Gishti i furçës

Gishtërinjtë shkojnë buall

Gishti për transplantim

Gishti fluturues

Gisht shahu

Gishti me rrema

Gishtat që mbajnë detin

Unë ulem dhe numëroj

Dhjetë gishta.

12. Dy duar

Kjo dorë ka

A është kjo dorë?

Duart jashtë

Zgjate dorën.

Kjo dorë ka

A është kjo dorë?

Duart pambuku

Dhuratë për nënën.

13

ah oh

Kapja e gjetheve të bambusë

Shtrydhni gjethet për të pirë

Kapni kërcellin në lule

Kapni pulat për të qitur orizin

Filloni të studioni për informacion

Lëreni arën për herët

Rritja e derrave për kujdes

Rritja e krimbave të mëndafshit falas

Endje shpejt

Rritja e buallit për yndyrë

Ù ah hum.

14. Kush bën diçka

Ua, kush, kush,

Kush bën diçka?

Ah! Është një qen

Duke fjetur i qetë

Karrocë dore thëllëza

Kush bën diçka?

Ah! Është një mi

Përdorni dhëmbë për të kafshuar dru

Përshëndetje heh ha ha

Kush bën diçka?

Ah! Ra është një fëmijë

Duke qeshur shumë me zë të lartë.

15. Harabeli

Harabeli

Ajo ha oriz të thjeshtë

Cicëroi

Ajo ha kokrra misri

Ai hante i shkujdesur

Ha oriz ngjitës

U derdh në fushë

Në fqinjin e afërt

Ndiqe harabeli.

16. Predha e elefantit

Predha elefanti

Rubineti shkon i pari

Dy këmbët e përparme shkojnë së pari

Këmbët e pasme shkojnë pas

Dhe bishti shkon i fundit

Më lejoni t’ju them më shumë

Historia e elefantit.

17. Dung Dang Dung Duk

Tolerant i ndërgjegjes

Merrni fëmijët për të luajtur

Në rrugicën e parajsës

O tezja ime e dashur

Me ler te shkoj ne shtepi

Lërini dhitë të shkojnë në shkollë

Lëreni kalamanin në shtëpi

Vendoseni pulën në kuzhinë

ah oh

Uluni këtu.

18. Milingonat

Nënë milingonë fëmijë milingonë

Milingonat në mal

Është një milingonë

Ose shkoni në shtrat

Është një milingonë erë e keqe

Këmbët e ngatërruara në tenxhere

Është një milingonë merimangë

Vetëm duke ecur dhe duke hedhur

Si një milingonë fluturuese…

19. Nostalgjik

Në heshtje

Kali juaj është kthyer

Prerja e barit Bodhi

Ushqeni kalin tuaj

Me gunga…

20. Duke thënë prapa

Flluskat fundosen

Druri i hekurt lundron

Gërmimi i një pellg me një fshesë

Fshijeni shtëpinë me një kumbull

Guri i qëndrueshëm

Oriz i ngurtë ngjitës

Mëlçia e derrit është e hidhur

Sapuni është një boi

Aroma e luleve është e keqe

Më aromatik është bufi

Burra me gjoks të madh

Grua me mjekër

Ose i kafshuar është një buall

Ose plugu është një qen.

21. Episodi i Tam Vong

Gama e ushtrimeve, nuk keni duar?

Prekja e krahut është me duar bosh?

Cila dorë? Cila dorë e ka atë?

Cila dorë e ka atë? Cila dorë?

22. Viçat e Artë

Viçat janë viça të artë

Viçat qëndrojnë qartë

Viçat shkojnë me mamin

Viçat vrapojnë në rezervuar

Viçat vrapojnë në mijëra

Por tigri

Krokodili gëlltitet

Duke kërkuar për një vend me bar të mirë

Viçat hanë shijshëm

Viçat janë viça

Viçat janë viça të artë.

23. Kungulli është fasule soje

Soja janë tranguj

Kastravecat janë pjepër

Shalqiri është një i afërm i shalqinit

Shalqiri është një djalë kungulli

Kungulli është….

24. Kapja e dhive me sy të lidhur

Një tufë fëmijësh të vegjël

Bllofi i të verbërit

Bricjapi i dhisë në bregun e verës

Pirun me katër këmbë

Të gjithë qeshin

Duke u përpjekur për të ndjekur përreth

Dhitë vrapojnë shpejt

Merre njërën menjëherë.

25. Peshqit

Peshku i detit

Hani dy vakte në ditë

Është një açuge

Gojë me majë hundë

Unë jam duke thënë përshëndetje

Merr kavanoza merr kavanoza

Është një peshk i mbushur

E kuqe që lulëzon

Është fëmija i patates

Shkoni dhe vidhni gjatë gjithë kohës

Është një peshkaqen

E paqëndrueshme

Është një peshk

Të moshuarve u humbasin të gjithë dhëmbët

Është një peshk

Lopët shkojnë të ngathët

Është një peshk lope

Nuk di kur të ha

Është një peshk i zbrazët.

26. Citrus Pink Jackfruit

Pemë portokalli, pemë mandarine

Pemë Jackfruit, pemë hurmë

Ne rritemi hamë

Ne kujdesemi për të së bashku

Kush e mbolli mungesën?

Ju lutemi mbillni më shumë.

27. Viça të vegjël

Hej hej, hej hej…

Tingëllon si një guava e pjekur

Si një re nëntë grupime

Si një kavanoz me ujë

Si një krehër që rrjedh

Pupla të lëmuara si vaji

Këmba e përparme këmba e pasme

Mjaftueshem eshte mjaftueshem

Faqet plot siklet

Natën e mirë e dashur…

28. Kthejeni Ylberin

Kthejeni ylberin

Uji në ujë të rrjedhshëm

Ju jeni shtatëmbëdhjetë vjeç

Ka një motër dymbëdhjetë

Dy motrat e mia

Rrokullisni ylberin.

29. Çfarë frutash ju pëlqen të hani?

Fruta e verdhë, portokalli e kuqe

Hurma të pjekura, mandarina jeshile

Të katër jeni mirë

Çfarë fruti ju pëlqen të hani?

mandarina bebe

Çizme të rrumbullakëta portokalli

Jackfruit me një shportë

Trëndafil i kuq turshi i kuq

Çfarë fruti ju pëlqen të hani?

30. Baby Goose

Pata ime refuzon të mësojë

Lai tregon shkrim-leximin e tij

Kur libri të kthehet përmbys

Pata mendon se është me kokë poshtë

Thjesht pretendoni ta lexoni

Bëje rosën të qeshë!

Rosa këshilloi për një kohë

Patë patë! Mësoni! Mësoni!…

Patë patë! Mësoni tani!

31. Lëshoni shushunjat Ba Ba

Lëshoni shushunjat ba ba

Mos i arrestoni gratë

Duhet fajësuar burrat

Oriz i bardhë si pambuk

Paratë e orizit janë si uji

Hidh salcë peshku derdh kripë

Hidhni banane dhe piper

Hidhni tenxheren me çaj

Cila shtëpi është e drejtë?

Shtëpia duhet të vuajë.

32. Zogjtë

Flauti i zi është fëmija yjor

Ylli është një faqe pelikani

Pelikani është njeriu i keq

E keqja është plaka

Tu ulëritës është një zog

Çimri është halla e zogut blu

Zogu blu është lejleku

Lejleku është gruaja e Ngos

Ngo është një vajzë flauti

Flauti është ylli i zi

Rrahni daullet dhe luani boritë.

33. Fsheh dhe kërko

Xhekfrutë me lëng

Dymbëdhjetë lloje të frutave

Shkoni në fshat për të ngrënë mish

Duke shkuar në fshat për të ngrënë oriz ngjitës

Ti nuk më dëgjon

I lidha sytë xhaxhait

Ku të fshihemi?

Kur orizi të jetë pjekur, kthehuni.

34. Pulë dhe rosë

Sqep i rrumbullakët

Fatura e rosës është e sheshtë

Duck clack

Gjeli këndon te

Kush i pëlqen të dëgjojë?

Kush nuk fle.

35. Oriz misri

Orizi i misrit është sojë

Soja janë tranguj

Kastravecat janë pjepër

Pjepri është një vajzë shalqiri

Shalqi është një djalë misri

Misri është sojë.

36. Ky Da

Ke Da është baba

Unë jam një nënë salamander

Salamandra është një njeri i çuditshëm

Ke Da është babai i kakesë.

37. Zoti Sao

Si jeni?

Ai hyri në dritare

Ai është me mua

Ai u ul në dyshek

Unë jap pataten

Ai përtypte dhe përtypte

Karkaleca dhe karkaleca

Gjyshi i shoqëruar me perime

Hani shpejt dhe rrituni

Ai u ul

Ai shkoi në parajsë.

38. Agimi

Yjet shkëlqejnë

Ylli i ndezur i mëngjesit

Shata ka kaluar në tjetrën

Ajo pulë këndoi

Gjemba lë folenë

Ishte gdhirë.

39. Fije

Funerali presidencial

Kape milingonën e verdhë

Lidheni fillin në anën e pasme

Vendoseni në tub

Njëra anë mori letrën dhe e mbajti

Njëra anë lyente milingonat për të festuar.

40. Numërimi i yjeve

Nga shtëpia, dilni në oborr

Dilni gradualisht.

Me fytyrën poshtë në pellg,

Duket shumë peshkatar,

Ka shumë njerëz në botë,

Merreni me mend se kush mund të numërojë

Nga një yll i ndritshëm,

Deri në dhjetë mëngjes?

Një yll i ndritshëm

Sa të ndritur jeni ju të dy?

Tre yje të ndritshëm

Sa të ndritur janë katër burrat?

Pesë yje të ndritshëm

Sa të ndritur janë gjashtë burrat?

Shtatë yje të ndritshëm

Sa të zgjuar janë tetë burra?

Nëntë yje të ndritshëm

Dhjetë yje të ndritshëm.

41. Bretkosa

Bretkocë e talentuar, bretkocë e mirë

Bretkosat flasin, bretkosat qeshin

Sa herë që jeni dembel

Duhet të shkojë në çmimin përfundimtar

Kush kërcen mirë

Kush kërcen lart

Hidhen mbi gardh

Fitoni çmimin e parë.

42. Pikat e shiut Kokrra

Pika shiu, kokrra orizi

Unë jam lart

Unë rashë në tokë

Mendova se humba

Nuk më shndërron në

Unë rrjedh në lumë

Mbarështimi i llojeve të peshkut dhe karkalecave

Nëpër fshatra

Ndiqeni luginën pranë kanalit

Për kultivuesit

Orizi i artë është i ngushtë

Një tenxhere plot me oriz të bardhë

Pra, mos më përbuz

Pikat e shiut të grurit.

43. Dëgjoni miqtë tuaj

Dëgjoni miqtë tuaj

Bualli që lëron arat e thata

Nëna lëron thellë fushën

Orizi është i mirë sa një kokë

Lejleku fluturon drejt

Një pol pesë barrë

Një mostër prej pesëqind

Një oriz i kujdesshëm

Njëqind kokrra oriz

Farërat janë të barabartë me shtatë

Farërat janë të barabartë me tre

Fara me vezë pule

Farërat me vezë rosë

Farat e jackfruit

Farërat me një kavanoz gëlqereje

Cilat fara janë thyer?

Me një tenxhere që mban ujë

Çkemi….

44. Rreth Perimeve

Tingellon bukur

Dëgjova për perimet

Gjërat në kaos

Është një perime me gjemba

Në zemër nuk është e drejtë

Humbje kapitale e perimeve

Tokë fushore horizontale

Është spinaq uji i detit

Quan i kërkoi mësuesit të padiste

Tenxhere dhe tasa për supë

Hani pak me peshk

Janë perime dhe peshk

Të ketë baba dhe nënë

Gotu kola rritet në breg

Ngrini duart nga frika se mos ndoteni

Është një zhul

Perime pikante si djegësi

Humbja e kapitalit laksa lë

Jetoni para një mijë vjetësh

Është kumak

Frika nga borxhi

Humbje reale e kapitalit

Fshati përdhunimi nuk lejon

Është borziloku

Shkoni në tempull për të adhuruar

Kryeqyteti pelegrinazhi

Duke i nxitur kalit të lëshojë frerët

Është perime delli.

45. Bota e kafshëve – Thikë bronzi

Gaforrja ka dy kthetra

Koka, veshët nuk zvarriten gjatë gjithë jetës

Një peshk që ka një bisht

Dy pendët e tij tunden dhe noton shumë mirë

Një breshkë me një guaskë

Qafa është e prerë e shkurtër, e futur gjatë brenda dhe jashtë

Një elefant me dy tufa

Instaloni rubinetin, ai do të rrëzojë shtëpinë, poshtë pemën

Një zog që ka krahë për të fluturuar

Fluturoni qartë me Jugun, Veriun, Lindjen, Perëndimin.

46. ​​Chi Chi Chi Canh Chanh – Thikë bronzi

Degë e hollë

Fryrësi i zjarrit

Kali i ngordhur

Tre mbretërit flenë

Bindja për të gjetur

Ù ah hum.

47. Zonja Cuong shkon në tregun me shi – Thikë bronzi

Ajo shkoi në treg në shi

Karkalecat dhe karkalecat shkojnë te zonja

Merrni atë në rrugën lindore

Çoje në rrugicën e shtëpisë së saj

Gjyshes i ranë paratë nga xhepi

Karkalecat dhe karkalecat u morën dhe u kthyen tek ajo për të blerë perime.

48. Dong Knife Returns Roots – Thikë bronzi

Ulur në tokë

Është kohlrabi

Praktikoni notin në pellg

E zezë e thellë

Nuk ka nevojë për të gatuar

Fasule te ftohta

Derrat si qepët

Qeni kërkon galangal, limongrass

Kikirikët janë të çuditshëm

Ka fara për të pirë birrë

Si hunda e një kllouni

Është një karotë…

Le të studiojmë mirë së bashku

Të gjithë e kuptojnë mësimin

Aty s’ka njeri

Sillni kokën… banane!

49. Të dua Djali i babit – Thikë bronzi

të dua babi

Skuadra vendase për t’u fshehur

Takoni stuhinë

Duke u larguar në det

Shihemi natën

Skuadra vendase shkon për shëtitje.

50. Fshati Çim – Thikë bronzi

Ose vraponi vetëm

Është një pulë që çelet

Fytyra është kaq e kuqe

Është një pulë me kreshtë

Ose notoni në pellg

Nëna dhe vajza e familjes së rosave

Bërtisni ose bërtisni

Të jesh pëllumb

Ose fluturoni ose gatuajeni

Nëna ime është një peshkatare

Tingulli i një zogu

Telefono tezen të thërrasë

Tingulli i yjeve

Thirreni atë, thërrisni atë

Zëri i pagurit

Thirre xhaxhain e saj

zëri i fëmijës

Thirr xhaxhain, thirr hallën

Dëshironi të zgjoheni

Por shkoni në fushë …

Ngoc Son (koleksionues)/ Burimi: EM MY THOOT

Tham Khảo Thêm:  Thanh xuân bên Đoàn - KỸ NĂNG CẦN BIẾTCảm ơn bạn đã đọc bài viết 50 bài đồng dao hay giúp bé phát triển ngôn ngữ . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Bảo vệ, giữ gìn sự trong sáng tiếng Việt nhìn từ góc độ pháp lý …

Trong đường lối lãnh đạo đất nước, Đảng ta luôn coi trọng ngôn ngữ, gắn ngôn ngữ với lợi ích của quốc gia, quyền lợi dân tộc,…

Thông tư 10/2023/TT-BNV hướng dẫn thực hiện…

Toàn văn Thông tư 10/2023/TT-BNV ngày 26/6/2023 của Bộ Nội vụ hướng dẫn thực hiện mức lương cơ sở đối với các đối tượng hưởng lương, phụ…

7 quy tắc trong gia đình cha mẹ nên áp dụng để nuôi dạy con- KỸ NĂNG CẦN BIẾT

Đặt ra những quy tắc rõ ràng trong gia đình không chỉ cho phép trẻ lớn lên trong một môi trường lành mạnh mà còn giúp trẻ…

Từ 1/7, lương giáo viên tăng hơn 20%, bậc cao nhất 12 triệu đồng – KỸ NĂNG CẦN BIẾT

Sau khi tăng lương cơ sở, giáo viên tiểu học, trung học cơ sở, trung học phổ thông hạng 8 có hệ số lương cao nhất là…

Trường phái ngoại giao ‘phù hợp …

Trường phái “ngoại giao tre trúc” của Việt Nam phù hợp với mọi thời đại – đây là ý kiến ​​của phóng viên lão thành Khamvisan Keosouphan…

DẪN CHƯƠNG TRÌNH HỘI THI HÙNG BIỆN CẤP TRƯỜNG

Chờ đợi là một nghệ thuật. Mỗi chương trình sẽ có những đặc điểm và sắc thái riêng. Và đôi khi nó khiến chúng ta bối rối…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *