Cách làm trắng da mặt tự nhiên không bắt nắng tại nhà

Rate this post

Banja e bardhë në shtëpi ju ndihmon të zotëroni lëkurën natyrale rozë dhe të bardhë. Ju lutemi referojuni 15 mënyrave për të zbardhur lëkurën në shtëpi nga përbërës natyralë që gjenden lehtësisht, të cilët janë jashtëzakonisht të sigurt dhe efektiv.

Birra e prodhuar nga fermentimi i elbit ka shumë përbërës vitaminash që ndihmojnë në zbardhjen dhe lëmimin e lëkurës. Përveç kësaj, përqendrimi i butë i acidit laktik ndihmon në pastrimin, balancimin e pH-së, pengon formimin e baktereve që shkaktojnë akne, ngadalëson procesin e plakjes, zvogëlon rrudhat dhe njollat ​​e errëta në lëkurë. Banja e bardhë me birrë nuk është e shtrenjtë por sjell edhe efekte të papritura. Mund të bëni një banjë të bardhë me birrë që kombinon përbërës të tjerë natyralë si limon, vezë, qumësht të freskët ose lëng portokalli dhe kripë deti për të rritur efektin. Si në vazhdim:

– Banja e bardhë me birrë me qumësht të freskët: Merrni ½ kanaçe birre të përzier me 30 ml qumësht të freskët dhe disa pika vaj ulliri dhe përzieni mirë. Ju bëni një dush dhe pastroni lëkurën tuaj për të lejuar që përzierja të depërtojë më thellë. Më pas aplikojeni përzierjen në lëkurë për rreth 15-20 minuta, masazhojeni butësisht dhe më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

– Banjo e bardhë me birrë me vezë: merrni ½ kanaçe birre të përzier me 2 të bardha veze dhe 1 lugë gjelle mjaltë dhe përzieni mirë. Ju kryeni të njëjtat hapa me mënyrën e zbardhjes së birrës me qumësht të freskët.

– Banja e bardhë me birrë me lëng portokalli: Përzieni 1 kanaçe birrë me 1 filxhan lëng portokalli me 1 lugë vaj ulliri që të përzihet në mënyrë të barabartë. Ju ndiqni të njëjtat hapa si receta e banjës së bardhë të birrës me qumësht të freskët.

Lëkurat e kafesë përmbajnë një sasi të madhe kafeine, e cila ndihmon në stimulimin e qelizave të lëkurës për t’u rritur dhe për të qëndruar të shëndetshëm. Përveç kësaj, antioksidantët ndihmojnë për të eksfoluar në mënyrë efektive dhe për të zbehur lehtësisht njollat ​​e errëta.

Për t’u zbardhur me llum kafeje, duhet të kombinoni përbërës të tillë si vaj kokosi, vaj ulliri, mjaltë ose qumësht të freskët … për të rritur efektivitetin e sigurimit të lëndëve ushqyese për të ndihmuar në ndriçimin e lëkurës, rimbushjen e lagështirës dhe ushqyerjen e lëkurës. Nga brenda.

– Banja e bardhë me llum kafeje me vaj kokosi: Përzieni 1 lugë çaji llum kafeje me 2 lugë vaj kokosi, më pas shtoni një sasi të mjaftueshme uji dhe përzieni mirë. Ju bëni një dush dhe e eksfoloni lëkurën në mënyrë që lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në lëkurë. Më pas, aplikojeni përzierjen në të gjithë trupin për 15 minuta dhe më pas bëni dush me ujë të ngrohtë ose xhel dushi.

– Banja e bardhë me kafe dhe qumësht të freskët: Merr pluhur të pastër kafeje ose llum kafeje të përzier me 100 ml qumësht të freskët për të marrë një pastë. Ju ndiqni të njëjtat hapa si të zbardhni me llum kafeje me vaj kokosi.

Pluhuri i fasules së kuqe përmban shumë hekur dhe vitamina antioksidante që ndihmojnë në parandalimin e formimit të radikaleve të lira në trup, për lëkurë të lëmuar me shkëlqim.

Përveç kësaj, gjithashtu parandalon aknet, trajton njollat ​​e errëta, trajton në mënyrë efektive melasmën, shtrëngon poret, … Kur kombinohen fasulet e kuqe me disa përbërës të tjerë si qumështi i freskët, limoni i freskët, kosi rrit efektin e bërjes së fasuleve të kuqe.lëkura e bardhë.

Pluhuri i fasules së kuqe i kombinuar me kos ndihmon në rritjen e efektit zbardhues. Kosi përmban shumë acid laktik që ndihmon në zbardhjen e butë të lëkurës pa shkaktuar djegie nga dielli. Merrni 3-4 lugë pastë fasule të kuqe dhe përzieni me 1 kuti kos pa sheqer dhe 1 lugë çaji lëng limoni për të marrë përzierjen. Shpëlajeni të gjithë trupin me ujë të ngrohtë për të hapur poret për të ndihmuar në depërtimin e lëndëve ushqyese. Më pas përdorni përzierjen për të masazhuar butësisht trupin për 15-20 minuta dhe më pas bëni dush me ujë të pastër dhe xhel dushi.

Tham Khảo Thêm:  Phút hướng dẫn cách ngồi thiền cho người mới bắt đầu

– Pluhur i kokrrës së kuqe të kombinuar me vaj kokosi: sigurohuni që t’ju japë të bardhë, të lëmuar dhe të ruani gjithmonë lagështinë e duhur. Merrni 5 lugë pluhur fasule të kuqe të kombinuara me 100 ml qumësht të freskët pa sheqer dhe 2 lugë vaj kokosi dhe përzieni mirë. Më pas ndiqni të njëjtat hapa si me pastën e fasules së kuqe dhe kosin.

Aloe vera është konsideruar prej kohësh një ilaç efektiv bukurie për lëkurën e grave. Aloe vera përmban një sasi të madhe të përbërësve të bollshëm minerale dhe vitaminash, si dhe antioksidantë për të ndihmuar në ftohjen, rigjenerimin e lëkurës dhe fshirjen e njollave të errëta … për të ndihmuar në zbardhjen dhe lëmimin e lëkurës.

– Banja e bardhë me aloe vera të pastër: Merr aloe vera të freskët, qëroni dhe shtypni xhelin e pastër për të marrë lëngun. Më pas, lani trupin me ujë të nxehtë për të hapur poret dhe më pas aplikoni lëngun në të gjithë trupin, masazhoni për rreth 15-20 minuta dhe më pas bëni dush me ujë të pastër. Bëjeni një herë në 2 javë për rezultate efektive.

– Banja e bardhë me aloe vera e kombinuar me ujin e orizit ndihmon në eksfolimin e lëkurës, duke e bërë lëkurën të bardhë dhe të lëmuar. Merret aloe vera e freskët e larë, e qëruar nga mishi dhe më pas e grimcuar përzihet me ujë orizi në raport 1:1, më pas lahet me ujë të ngrohtë dhe më pas e aplikohet masa në të gjithë trupin, masazhohet për 15-20 minuta, shpëlahet me uje i paster.

– Banja e bardhë me aloe vera dhe kastravec: Merr aloe vera të freskët, e lani, ndani xhelin dhe më pas e bëni pure me kastravec dhe gjethe menteje. Ju bëni të njëjtat hapa për të zbardhur lëkurën tuaj me aloe vera dhe ujë orizi.

Në çajin jeshil, ka përbërës të fortë anti-oksidues që reduktojnë lëkurën e dëmtuar, kufizojnë aknet, zbardhin lëkurën nga thellësia e brendshme. Përveç kësaj, në çajin jeshil, ka vitamina E, C, B1, B2, … ofrojnë më shumë lëndë ushqyese për lëkurë të shëndetshme. Përveç kësaj, përmbajtja e bollshme e lëndëve ushqyese me bazë bimore epigallocatechin gallate (EGCG) ndihmon në parandalimin e oksidimit, antibakterial, absorbon taninën dhe heq pigmentin e zi në trup, zbardh në mënyrë efektive lëkurën.

– Çaji jeshil pluhur i kombinuar me kos pa sheqer: Merr 3 lugë çaji jeshil pluhur dhe e përzie me 1 kavanoz kos pa sheqer, 1 lugë çaji lëng limoni dhe 3 lugë mjaltë për të marrë një përzierje. Lani trupin me ujë të ngrohtë për të hapur poret dhe më pas aplikoni përzierjen në të gjithë trupin, masazhoni për 15-20 minuta dhe më pas bëni dush me ujë të ngrohtë dhe xhel dushi. Përsëriteni 2-3 herë në javë për rezultate.

Përveç kësaj, ju mund të kombinoni pluhurin e çajit jeshil me pluhurin e fasules së kuqe ose pluhurin e krundeve të orizit sipas të njëjtës recetë si më sipër.

Qumështi i freskët përmban shumë proteina, vitaminë A, grup B, enzima etj. Përveç kësaj, acidi laktik në qumështin e freskët ka aftësinë të eksfolojë butësisht qelizat e vdekura dhe shtresat e pigmentit, të rigjenerojë qelizat e reja, të balancojë PH, të zvogëlojë njollat ​​e errëta dhe t’ju kthejë lëkurën e lëmuar. e lëmuar rozë dhe e bardhë.

– Merrni 150 ml qumësht të freskët pa sheqer, e përzieni me 2 lugë mjaltë dhe merrni një përzierje. Shpëlajeni të gjithë trupin me ujë të ngrohtë për të hapur poret, më pas aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në të gjithë trupin, masazhoni për 15-20 minuta dhe më pas bëni dush me ujë të pastër. Përsëriteni një herë në javë për një ngjyrë të barabartë të lëkurës.

Tham Khảo Thêm:  Học sinh được học vượt lớp phải đáp ứng điều kiện, quy định ...

Gjethet e perilës përmbajnë shumë lëndë ushqyese vitamina A, C, B që punojnë për të parandaluar sintezën e pigmentit të Melaninës, ndihmojnë në kufizimin e njollave të errëta, njollave, përmirësojnë në mënyrë efektive lëkurën me akne. djegiet nga dielli, për lëkurë rrezatuese rozë dhe të bardhë.

– Merrni një grusht gjethe të lara perilla në një tenxhere dhe zieni me sasinë e duhur të ujit për 5 minuta, më pas përzieni me ujë të ngrohtë dhe laheni me përzierjen e gjetheve të perilës. Pas larjes, mos harroni ta shpëlani përsëri trupin me ujë të pastër. Kryeni rregullisht një herë në javë për të aktivizuar së shpejti tonin.

Vera e kuqe përmban shumë përbërës antibakterialë që jo vetëm reduktojnë pigmentimin e lëkurës, por gjithashtu ndihmojnë në tkurrjen e poreve, balancimin e ujit dhe vajit, zvogëlimin e rrudhave dhe luftimin efektiv të plakjes së lëkurës.

Pasi të keni bërë banjë me ujë të ngrohtë për të pastruar lëkurën, merrni 5 filxhanë alkool të përzier në banjë, kombinoni me lëvizje rrethore, lërini lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në lëkurë për 15-20 minuta, më pas shpëlajeni me ujë. dhe thajeni me një leckë të butë pambuku.

– Kur bëni një banjë të bardhë, duhet të mbuloni dhe mbroni lëkurën tuaj me kujdes, të shmangni ekspozimin e lëkurës në rrezet e diellit direkte ose për një kohë të gjatë, përndryshe do të rezultojë mbrapsht.

Vitamina C ndihmon në rritjen e rezistencës së lëkurës, parandalon shfaqjen e akneve, mbështet prodhimin e kolagjenit ideal për të ndihmuar në rritjen e elasticitetit dhe madje edhe tonin e lëkurës.

– Vitamina C e kombinuar me pluhur çaji jeshil: Merrni 2 lugë pluhur vitaminë C të kombinuara me 2 lugë pluhur çaji jeshil dhe shtoni pak ujë për të formuar një pastë.

– Lani trupin me ujë të ngrohtë, më pas aplikoni përzierjen në të gjithë trupin, masazhoni për rreth 15-20 minuta dhe më pas bëni dush me ujë të pastër.

Kosi fermentohet me laktik nga qumështi i lopës pas heqjes së yndyrës dhe pasterizimit të baktereve patogjene me metodën Pasteur në 80-90°C. Prandaj, kosi është një përbërës në shumë receta bukurie direkt për lëkurën. Përveç kësaj, jogurti përmban shumë vitamina dhe minerale që ndihmojnë në rigjenerimin dhe lëmimin e lëkurës.

– Merr një kavanoz kos të përzier me disa lugë mjaltë për të marrë një përzierje të lëmuar. Më pas shpëlajeni trupin me ujë të ngrohtë për të hapur poret.

Domatet përmbajnë shumë minerale dhe vitamina të mira për lëkurën si betakaroten, likopen, që përbën vitaminën A, antioksidantin më të fortë, parandalon rrezet ultravjollcë, nuk kap rrezet e diellit, ndihmon në ruajtjen e shëndetit të qelizave. qelizat, duke siguruar elasticitet, duke ndihmuar që sipërfaqja e lëkurës të jetë e lëmuar, e lëmuar dhe rinore. Në veçanti, likopeni ka efektin e bllokimit të rrezeve ultravjollcë, nuk kap diellin.

– Domatet e kombinuara me mjaltë: Merrni domatet e lara, pure të përziera me 2-3 lugë mjaltë për t’u përzier. Bëni dush me ujë të ngrohtë për të hapur poret. Më pas aplikojeni përzierjen ngadalë në të gjithë trupin, masazhojeni për rreth 15-20 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të pastër. Përsëriteni 1-2 herë në javë për të shtrënguar lëkurën.

Përndryshe, mund të kombinoni domatet me kos pa sheqer ose kastravec me të njëjtën recetë si më sipër.

Qymyri i aktivizuar ndihmon në pastrimin e papastërtive në lëkurë, pastron toksinat në lëkurë, pastron aknet dhe shtrëngon poret për të ndihmuar në zbardhjen e lëkurës në mënyrë natyrale.

– Merrni pluhur qymyr aktiv dhe e holloni me qumësht të freskët të pa ëmbëlsuar në raportin e duhur në një përzierje. Shpëlajeni të gjithë trupin me ujë të ngrohtë dhe më pas aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në të gjithë trupin, e kombinuar me masazh të vazhdueshëm, veçanërisht tonalitetin e lëkurës të pabarabartë, të mavijosur. Pas 30 minutash, mund të bëjmë dush dhe të ndiejmë se lëkura është e pastër nga yndyra e tepërt dhe më e bardhë.

Tham Khảo Thêm:  Khung kế hoạch thời gian năm học 2021-2022

Soda e bukës përdoret shpesh për bukurinë, sepse përmban shumë përbërës që kanë veti anti-inflamatore, antiseptike, shëruese të akneve dhe antiseptike të plagëve. Përveç kësaj, soda e bukës përdoret gjithashtu si një material për zbardhjen e mrekullueshme të banjës për të ndihmuar në heqjen e qelizave të vdekura që bllokojnë poret, zvogëlojnë inflamacionin e lëkurës, lëkurën e pastër dhe mbështesin rikuperimin e lëkurës së dëmtuar. dëmtimi, zbehja e njollave – njollat, heqja e rrudhave dhe kthimi i shenjave të plakjes.

-Merrni pluhur sode buke te perzier me uje te filtruar per te perftuar nje paste, beni banje me uje te ngrohte dhe me pas aplikojeni perzierjen ne te gjithe trupin dhe masazhojeni butesisht per 15 minuta, me pas beni dush me uje te paster, perdorni pambuk per tu perthithur butesisht. atë. Thajeni dhe më pas aplikoni krem ​​hidratues në fytyrë dhe trup.

Përveç kësaj, ju mund të kombinoni sodën e bukës me qumësht të freskët ose birrë të pijshëm sipas recetës së mësipërme.

Krundet e orizit përmbajnë shumë lëndë ushqyese si: vitamina E, B1, B2, B6… Acidi folik, acid fitik, ka efekt eksfoliues, largon papastërtitë dhe sebumin e grumbulluar thellë në lëkurë, rigjeneron, kontrollon pigmentimin e lëkurës, ushqen lëkurën me shkëlqim. dhe të qetë dita-ditës.

– Përzieni 1 filxhan krunde orizi me 100 ml qumësht të freskët pa sheqer dhe 1 lugë gjelle lëng limoni për të marrë një pastë. Lani trupin me ujë të ngrohtë për të hapur poret. Më pas, aplikojeni përzierjen në të gjithë trupin, masazhoni butësisht për 15-20 minuta dhe më pas bëni dush me ujë të freskët.

– Mund të kombinoni krundet e orizit me vaj ulliri, niseshte shafrani, … sipas të njëjtës recetë si më sipër.

Bollguri përmban shumë aminoacide, vitaminë B, vitaminë E, fibra… ka një efekt eksfolues shumë efektiv, ndihmon në rritjen e lagështisë së nevojshme, parandalon procesin e plakjes dhe zbardh lëkurën. Për më tepër, tërshëra është mjaft beninje, e butë, e përshtatshme për të gjitha llojet e lëkurës, veçanërisht për lëkurën e prirur ndaj akneve.

– Bollgur i kombinuar me kos pa sheqer dhe vaj ulliri: Merr 1 filxhan bollgur të përzier me kos pa sheqer dhe 2-3 lugë vaj ulliri për të marrë një pastë. Pas kësaj, lani trupin me ujë të ngrohtë dhe më pas aplikojeni përzierjen në të gjithë trupin, masazhoni për rreth 15-20 minuta dhe më pas bëni dush me ujë të pastër.

Përveç kësaj, mund të aplikoni edhe mënyrën e kombinimit të tërshërës me qumështin e freskët të pa ëmbëlsuar sipas recetës së mësipërme.

Përveç marrjes së një dush të bardhë me përbërës natyralë, mund të kombinoni përdorimin e RiTANA – Pilula zbardhuese e lëkurës nga SHBA, e rekomanduar nga shumë mbretëresha bukurie dhe ekspertë.

Me 15 esenca natyrale të çmuara si L-Glutathione, Shega (Shega), Sakura… RiTANA ka një efekt zbulues për të ndihmuar në reduktimin e pigmentimit të melaninës, rritjen e melaninës së lehtë, rigjenerimin e kolagjenit në trup, zbehjen e njollave të errëta. , i fortë. Përtëritje efektive e lëkurës.

Si të zbardhni fytyrën dhe trupin nga përbërësit natyralë që gjenden lehtësisht, do t’ju ndihmojë të keni lëkurë të lëmuar dhe të bardhë.

Hy vọng răng bài viết Cách làm trắng da mặt tự nhiên không bắt nắng tại nhà của Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá miễn phí tốc độ cao tốt nhất hiện nay có thể giúp ích cho bạn. Chúc bạn một ngày vui vẻ !

Related Posts

Bảo vệ, giữ gìn sự trong sáng tiếng Việt nhìn từ góc độ pháp lý …

Trong đường lối lãnh đạo đất nước, Đảng ta luôn coi trọng ngôn ngữ, gắn ngôn ngữ với lợi ích của quốc gia, quyền lợi dân tộc,…

Thông tư 10/2023/TT-BNV hướng dẫn thực hiện…

Toàn văn Thông tư 10/2023/TT-BNV ngày 26/6/2023 của Bộ Nội vụ hướng dẫn thực hiện mức lương cơ sở đối với các đối tượng hưởng lương, phụ…

7 quy tắc trong gia đình cha mẹ nên áp dụng để nuôi dạy con- KỸ NĂNG CẦN BIẾT

Đặt ra những quy tắc rõ ràng trong gia đình không chỉ cho phép trẻ lớn lên trong một môi trường lành mạnh mà còn giúp trẻ…

Từ 1/7, lương giáo viên tăng hơn 20%, bậc cao nhất 12 triệu đồng – KỸ NĂNG CẦN BIẾT

Sau khi tăng lương cơ sở, giáo viên tiểu học, trung học cơ sở, trung học phổ thông hạng 8 có hệ số lương cao nhất là…

Trường phái ngoại giao ‘phù hợp …

Trường phái “ngoại giao tre trúc” của Việt Nam phù hợp với mọi thời đại – đây là ý kiến ​​của phóng viên lão thành Khamvisan Keosouphan…

DẪN CHƯƠNG TRÌNH HỘI THI HÙNG BIỆN CẤP TRƯỜNG

Chờ đợi là một nghệ thuật. Mỗi chương trình sẽ có những đặc điểm và sắc thái riêng. Và đôi khi nó khiến chúng ta bối rối…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *